728 x 90

Cibule – místní superpotravina s léčivými účinky

Cibule – místní superpotravina s léčivými účinky

Mezi nejčastěji pěstované plodiny v českých zahradách a na polích patří cibule – zelenina, o které se říká, že se bez ní kuchař v kuchyni neobejde. V minulosti se však bez ní neobešli ani lidoví léčitelé, kteří si byli moc dobře vědomi jejích pozitivních účinků na zdraví. A i když se na ně možná nějakou

Mezi nejčastěji pěstované plodiny v českých zahradách a na polích patří cibule – zelenina, o které se říká, že se bez ní kuchař v kuchyni neobejde. V minulosti se však bez ní neobešli ani lidoví léčitelé, kteří si byli moc dobře vědomi jejích pozitivních účinků na zdraví. A i když se na ně možná nějakou chvíli zapomnělo, nyní se opět po cibuli sahá vždy, když nás trápí nemoc či nachlazení.

 

Cibule jako nejdůležitější druh zeleniny

Kuchyňská žlutá cibule je k dostání po celý rok. A je třeba konstatovat, že patří mezi nejdůležitější druhy zeleniny, které jsou po celém světě k dostání. Podobně jako česnek se označuje za “přírodní antibiotikum”, a to díky svým zdravotním benefitům, které člověku přináší.

Pojďme se však vrátit na malou chvíli do historie. Společně se zmiňovaným česnekem byla cibule a její tělu přínosné účinky využívány už čínskými lidovými léčiteli. I když už od pradávna dovádí lidi k pláči, stejně dlouhou dobu chrání sliznici před infekcemi a působí protizánětlivě na ledviny, močový měchýř a močové cesty.

 

Bohatý zdroj vitaminů a živin

I když se najdou lidé, kteří nad ní jenom mávnou rukou a do jídelníčku nepřidávají ani výbornou karamelizovanou cibuli, naštěstí je zde druhá skupina. Ta si je vědoma toho, že mluvíme o bohatém zdroji vitaminů, minerálů a živin v podobě bílkovin, flavonoidů či silic, což je trojkombinace snižující hladinu krevního tlaku a krevních tuků.

Díky obsahu vitaminu C cibule posiluje imunitní systém, který tak zdatně odolává náporu virů a bakterií. Také v sobě ukrývá vitaminy skupiny B, dále vitamin E ochraňující buňky před volnými radikály a dále vitamin D, který zase posiluje zdraví kostí.

 VYZKOUŠEJTE: 

cibulové chilli chutney ve sklenici

cibulové chilli chutney

kráječ na cibuli

kráječ cibule

cibulové krekry s dýňovým semínkem

cibulové krekry

 

Superpotravina jménem cibule ochraňuje nervový systém i srdíčko

Cibule (ať už nakládaná cibule, cibule s cukrem nebo jarní cibule) je jednou z místních superpotravin. Její hlavní předností je ochrana nervového a kardiovaskulárního systému. Dokáže ochránit člověka před vznikem infarktu, mrtvicí nebo před podobným onemocněním srdce, na které se (podle statistik) umírá v České republice nejvíce každým rokem.

Nepomáhá jen našemu srdci, ale také zamezuje kornatění cév, přispívá ke správnému krevnímu tlaku a díky tomu, že mluvíme o silném antioxidantu, působí preventivně proti mnoha druhům rakoviny, jako je rakovina střev, vaječníku nebo hrtanu.

Další zdravotní benefity cibule:

  • Působí pozitivně na činnost žaludku a střev.
  • Prospívá šlachám, vazům a chrupavkám.
  • Snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi.
  • Pomáhá při bodnutí hmyzem (zabraňuje otokům).
  • Je dobrou prevencí proti cukrovce.

červená cibule a pepř na růžovém pozadí

Co cibule, to zázrak přírody

Na trhu nezakoupíme jen žlutou cibuli, ale také bílou cibuli, která má ostřejší chuť. Šalotka je menší a jemnější, červená cibule zase chuťově méně výrazná. K dostání je také cibulové chutney nebo cibulové krekry.
Každý jednotlivý druh této plodiny lze považovat za zázrak přírody a první pomoc, po které sáhneme v okamžiku, kdy dorazí zdravotní neduh.

 

Cibule s cukrem na kašel, šťáva na zánět středního ucha

Ať už se rozhodnete vsadit na sílu jakéhokoli druhu této oblíbené plodiny, je důležité vědět, jak ji zpracovat, aby byla léčivá síla cibule znatelná na první sousto. Například cibule s cukrem ulevuje od kašle, jenž nám nedá v noci spát. Cibulová šťáva ulevuje od zánětu středního ucha a šťáva z vařené cibule zase od hemoroidů.

Pokud vás dostihla chřipka nebo angína, stačí si smíchat drcenou cibuli, med a trochu fenyklu. Tuto směs pak užívejte před jídlem (bohatě stačí jedna čajová lžička). Na bolesti v krku se zase využívá cibulový sirup připravený z nakrájené, povařené cibule smíchané s lipovým čajem a medem. Sirup mohou užívat i ti nejmenší.

 VYZKOUŠEJTE: 

cibulové chilli chutney ve sklenici

cibulové chilli chutney

kráječ na cibuli

kráječ cibule

cibulové krekry s dýňovým semínkem

cibulové krekry

 

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *