728 x 90

Avokádo – pro zdraví i pro krásu

Avokádo – pro zdraví i pro krásu

Avokádo je svým složením i svými účinky na naše zdraví naprosto jedinečnou potravinou. Toto zelené ovoce s tmavě zelenou slupkou, zelenožlutou dužinou a výrazně velkou peckou je plodem hruškovce přelahodného. I přesto, že se jeho popularita zvyšuje, je v našich končinách stále málo známé a málo využívané. Což je ale velká škoda, protože je doslova nacpané množstvím prospěšných látek a v dnešní době existuje spoustu chutných receptů z avokáda.

 

Snižuje hladinu cholesterolu

Chceme-li jíst zdravě, je vhodné do našeho jídelníčku zařadit potraviny, které jsou nejen bez škodlivých účinků, ale také přímo našemu zdraví pomáhají. Avokádo snižuje cholesterol a triglyceridy, které jsou zodpovědné za velké množství civilizačních chorob od vysokého krevního tlaku až po srdeční ischemické choroby, které jsou na světě nejčastější příčinou smrti.

 

Antioxidant, který chrání před rakovinou

Zatím existuje jen několik málo vědeckých prací popisujících vliv avokáda na prevenci proti rakovině. Jisté ale je, že tato superpotravina je antioxidační bombou a její látky jako takové pomáhají zmírňovat vedlejší účinky chemoterapie. Bylo také prokázáno i snižování růstu buněk rakoviny prostaty. Dále obsahuje kyselinu listovou, jejíž nedostatek zvyšuje riziko rakoviny prsu, tlustého střeva, žaludku a slinivky břišní. Na rozdíl od většiny potravin má avokádo hned dva zásadní vlivy na antioxidaci:

  • Samo obsahuje důležité látky, které vychytávají volné radikály
  • Pomáhá vstřebávání antioxidantních látek

Studie také prokázaly, že přidáváním avokáda nebo oleje z něj vyrobeného do jídla můžete zvýšit absorpci antioxidačních látek o 2,6 až 15 násobek. Stejný vliv má i na nutriční hodnotu potravin, které přijímáte – dokáže zajistit jejich mnohem lepší přijetí organismem i lepší vstřebání všech vitamínů a dalších živin.

AVOKÁDOVÝ OLEJ V BIO KVALITĚ

 

Pomůže vám s hubnutím

Třetí nejzásadnější vlastností krom specifické chuti, pro kterou je avokádo tolik ceněno, je jeho pozitivní vliv na úpravu hmotnosti. Mezi jeho hlavní vlastnosti patří, že omezuje chuť k jídlu a tak vám pomáhá přirozenou cestou konzumovat méně kalorií. Samo má pak vysoký obsah vlákniny a nízký počet sacharidů, což jsou skvělé atributy pro přirozený úbytek kilogramů.

 

Prospěšné pro kosti

Další jedinečnou vlastností, kterou nám toto ovoce přináší, je zmírnění problémů s kostmi, dokonce i zlepšení některých již nastalých komplikací. Avokádo dokáže například, dle četných studí, zmírnit příznaky artritidy nebo díky obsahu vitamínu K působí jako prevence osteoporózy. Také díky různým minerálům pomáhá se stavbou a zpevňováním kostí.

 

Přírodní afrodiziakum

Láska prochází žaludkem a v tomto případě to platí doslova. Exotické ovoce je odjakživa spojováno s afrodiziakálními účinky a právě avokádo patří v tomto ohledu mezi naprosté jedničky. Jeho vliv na sexuální vášeň znali už staří Aztékové a zelené ovoce s velkou peckou bylo oblíbenou pochoutkou právě z tohoto důvodu i francouzského krále Ludvíka XIV. Ten jeho afrodiziakální účinky pozoroval i bez vědeckých výzkumů. V současné době už s jistotou víme, že působí hned v několika oblastech:

  • Zvyšuje chuť na sex
  • Má pozitivní vliv na plodnost žen
  • Mužům pomáhá k silnější potenci

 

Jak lze avokádo konzumovat?

Avokádo se dá konzumovat syrové i uvařené. Obvykle záleží na konkrétním receptu. Pokud si sami vymýšlíte pochutiny, volte podle vaší chuti i podle možnosti zpracování – uvařené je měkčí a snáze se z něj dělají například krémy nebo polévky. Syrové naopak zachovává všechny potřebné živiny a je spolu s vajíčky skvělou inspirací, co si dát na chleba k snídani pro dobrý začátek dne. Z této superpotraviny se také vyrábí avokádový olej, který má stejně prospěšné účinky stejně jako samotný plod. Je typický svou oříškovou chutí, zelenou barvou a konzistencí mírně připomínající med. Hodí se díky svým vlastnostem pro smažení nebo za studena do salátů, k restované zelenině i k masu. Jeho chuť je příjemná a nepřebíjí jiné ingredience.

 

Avokádo má nezastupitelnou roli i v kosmetice

Avokádo má opravdu velké využití nejen jako potravina, která o naše tělo pečuje zevnitř, ale i v kosmetice, kde zajišťuje vnějším použitím zdraví i krásu. Můžete využívat přímo plod, který lze zpracovat jednoduchým rozdrcením, nebo již hotovou kosmetiku. Další možností je avokádový olej, který si zachovává všechny výjimečné vlastnosti a má hned několik možností použití:

  • Přípravek na suché vlasy i citlivou pokožku hlavy – zaceluje roztřepené konečky a vyživuje
  • Náhrada krémů – obnovuje elasticitu pokožky a rozjasní pleť jakéhokoliv typu
  • Jako součást zábalů na chodidla, které uleví od únavy a pomohou se suchou a ztvrdlou kůží

Oprávněně bývá avokádo označováno jako „plod mládí“. Samotné ovoce i kvalitní olej z něj vylisovaný také pomáhají vnějším i vnitřním použitím již zmíněné detoxikaci, která výrazně přispívá k zlepšení celkového stavu pleti. Velkou výhodou je, že avokádový olej nebo jiná čistá avokádová kosmetika nevyvolává alergické reakce, tudíž ji může bez obav používat každý.

 

Nutriční složení avokáda

Jako většina superpotravin, tak i avokádo má nejen pozitivní vliv na naše zdraví, ale obsahuje celé spektrum prospěšných látek. Je bohatým zdrojem minerálů jako draslík, zinek, měď, fosfor, mangan, železo a hořčík. Z vitamínů zase obsahuje C, E, K, H, B1, B2, B3 a B5. Má vysoký podíl vlákniny, důležitých antioxidantů a množství zdraví prospěšných tuků. Jeden kus obsahuje zhruba 160 kalorií, 2 gramy bílkovin, 15 gramů zdravých tuků a 9 gramů sacharidů (z toho 7 z nich vlákniny). Jedná se o výživnou, nutričně bohatou a přesto nízkokalorickou potravinu, která neobsahuje cholesterol ani sodík. Jen pamatujte, že díky látce persin není avokádo vhodné pro domácí zvířata.

AVOKÁDOVÝ OLEJ V BIO KVALITĚ

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *