728 x 90

Lískové ořechy – oříšky, které o živiny nemají nouzi

Lískové ořechy – oříšky, které o živiny nemají nouzi

Oříšky – zdravé to mlsání nahrazující běžné zmrzliny nebo smažené brambůrky. V porovnání se zmíněnými pochoutkami nejsou ořechy, zejména ne ty lískové, jen prázdnými kaloriemi. Právě naopak – mají toho mnoho na rozdávání. Podívejme se takzvaným “lískáčům” pod skořápku a zjistěme, co konkrétně nám lískové ořechy přináší.   Něco málo z historie Tento druh ořechů

Oříšky – zdravé to mlsání nahrazující běžné zmrzliny nebo smažené brambůrky. V porovnání se zmíněnými pochoutkami nejsou ořechy, zejména ne ty lískové, jen prázdnými kaloriemi. Právě naopak – mají toho mnoho na rozdávání. Podívejme se takzvaným “lískáčům” pod skořápku a zjistěme, co konkrétně nám lískové ořechy přináší.

 

Něco málo z historie

Tento druh ořechů máme spjatý s pohádkami, čemuž se nelze divit. Hrají totiž jednu z hlavních rolí ve snímku “Tři oříšky pro Popelku”, kde krásné Libušce Šafránkové plní její nejtajnější přání. Věděli jste ale, že v podobné mystické vlastnosti lískových ořechů věřili i staří Keltové? Ti je používali pro věštění. Pokud bychom měli zamířit ještě více do historie, zmíníme bohy Merkura a Apolla, kteří je využívali při mystických obřadech.

Od těch dob však uplynula dlouhá doba a lískové ořechy se stávaly spíše symbolem moudrosti. Začalo se věřit, že umí rozvíjet mysl a intuici člověka. Dnes už víme, že svým složením opravdu pozitivně působí nejen na správné fungování mozku, ale i na řadu dalších částí lidského těla.

V současné době se lísky obecné, které zmiňované oříšky plodí, pěstují hlavně v mírném pásu Evropy, ale našli byste je také v Asii nebo v severní Africe.

lískové ořechy

Ořechy, které mají co nabídnout

Vitamin E, B3, B6, kyselina listová, mangan, selen, zinek – to je jen drobný výčet pozitivních látek, ze kterých se lískové oříšky skládají. Díky své vysoké výživové hodnotě jsou ideálním zdrojem energie, kterou potřebujeme především po prodělání nemoci, kdy je organismus velice oslaben. Doporučovány jsou i ženám v očekávání nebo sportovcům, jejichž organismus je v porovnání s ostatními více namáhán.

Za zmínku stojí ještě to, že jsou bohaté na bílkoviny. Odborníci jsou toho názoru, že proteiny by měly být součástí každého jídla dne. Pokud váš pokrm tuto látku postrádá, dopřejte si hrstku lískáčů a rázem bude požadované množství živiny doplněno.

Tento druh oříšků však nepatří mezi ty nejzdravější jen proto, že se pyšní výjimečně přínosným složením. Seznamte se s konkrétními zdravotními benefity, které od nich můžete očekávat.

 VYZKOUŠEJTE: 

lískooříškové máslo

Lískooříškový krém

lískové ořechy bio

Lískové ořechy BIO

lískové ořechy v medu

Lískové ořechy v medu

Lískové ořechy a zdraví

Bohatý zdroj antioxidantů

Hlavním benefitem lískových oříšků je, že jsou skvělým zdrojem potřebných antioxidantů. Tyto látky ochraňují tělo před nebezpečným oxidačním stresem, který poškozuje buněčnou strukturu a podporuje stárnutí. Zmiňovaný škůdce také zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob.

Konzumací oříšků nejen, že snížíte riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, ale také tím snížíte hladinu cholesterolu v krvi.

Bojovník proti zánětům v těle

Věděli jste, že lískové ořechy jsou spojeny s nižším výskytem zánětů v těle? Obsahují totiž zdravé tuky. Nedávná studie dokonce prokázala, že stačí sníst pouze šedesát gramů potraviny denně a už se projeví pozitivní účinky. Jiný výzkum zase odhalil, že zánětlivou reakci u zdravých lidí dokáže snížit už jen čtyřicet gramů lískových ořechů denně. Jestli sníte čtyřicet nebo šedesát gramů, to je asi na vás. V každém případě to pozitivně ovlivní vaše zdraví.

Další zdravotní benefity lískových oříšků:

  • Snižují hladinu cukru v krvi.
  • Podporují správné fungování srdce.
  • Zvyšují počet spermií.
  • Jsou fantastickým zdrojem vlákniny.

 

Je snadné je přidat do jídelníčku

Superpotravina jménem lískové ořechy se přidává do jídelníčku velmi snadno. Můžete je konzumovat v přírodní podobě nebo je lze zakomponovat do oblíbených dezertů. Velmi často se jimi posypává jogurt nebo ovesná kaše.

Pokud máte mlsný jazýček, přednost dostanou lískové ořechy v medu nebo lískové ořechy v čokoládě. A jestliže jste fanouškem banánového chleba, potřete si ho lískooříškovým máslem, které ho po chuťové stránce dostane na vyšší level.

A jak budete konzumovat oříšky vy?

 VYZKOUŠEJTE: 

lískooříškové máslo

Lískooříškový krém

lískové ořechy bio

Lískové ořechy BIO

lískové ořechy v medu

Lískové ořechy v medu

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *