728 x 90

Pažitka – malý zázrak pocházející z přírody

Pažitka – malý zázrak pocházející z přírody

Jen si to představte – ukrojili jste si krajíc čerstvého chleba, namazali ho pomazánkou z tvarohu, poté posypali nakrájenou pažitkou a ukousli si. Taky se vám začaly sbíhat sliny? Zatímco někdo zamířil do obchodu pro čerstvý bochník, jiný si šel utrhnout malý zázrak pocházející z přírody. Pažitka totiž patří k nejznámějším kuchyňským bylinkám a pěstuje

Jen si to představte – ukrojili jste si krajíc čerstvého chleba, namazali ho pomazánkou z tvarohu, poté posypali nakrájenou pažitkou a ukousli si. Taky se vám začaly sbíhat sliny? Zatímco někdo zamířil do obchodu pro čerstvý bochník, jiný si šel utrhnout malý zázrak pocházející z přírody. Pažitka totiž patří k nejznámějším kuchyňským bylinkám a pěstuje ji leckdo na svém parapetu. Jste si však vědomi jejích pozitivních účinků na zdraví?

 

Pažitka pravá neboli šnytlík

Bylinek ve své bylinkové zahrádce pěstujeme celou spoustu, ovšem pažitka je ta, která vyniká nejen svým vzhledem, ale také svou výraznou vůní. Jak již bylo zmíněno, dnes patří mezi nejznámější a nejčastěji využívané kuchyňské bylinky. Ale věděli jste, že byla hojně využívána už v dávném starověku? Vynachválit si ji nemohli ani v následujícím středověku, kdy ji také přidávali do nejednoho pokrmu.

Možná jste si někdy říkali, proč vám právě pažitka (neboli šnytlík) připomíná svou chutí česnek. Asi jste však nad touto myšlenkou jenom mávli rukou – vždyť to je hloupá domněnka, řekli jste si. Ale nemýlili jste se. Tato superpotravina mezi bylinkami je totiž jedním z více než sedmi set druhů, které zahrnuje rod česnek. Podoba chuti tak není vůbec náhodná.

 

 VYZKOUŠEJTE: 

substrát se semínky pažitky

Substrát se semínky

korkový květináč na pěstování pažitky

Korkový květináč na pažitku

pažitka semena

Pažitka semena

 

Podpora imunity i prevence infarktu

Pažitka, ať už sušená pažitka nebo divoká pažitka, je pěstována v zahrádkách i na okenních parapetech velmi hojně, pojďme si zmínit její pozitivní vliv na zdraví. Sice ji řada z nás pěstuje jen proto, že dolaďuje nejeden pokrm v kuchyni, ale o zdravotních účincích bychom měli také vědět.

O pažitce se ví, že je to podpora imunitního systému, což se v době, kdy venku kraluje nebezpečné onemocnění, víc, než hodí. Zvyšuje obranyschopnost organismu a pyšní se protizánětlivými a antivirovými účinky. A co víc! Je to prevence infarktu i mrtvice či cévní mozkové příhody. A jelikož se v České republice nejvíce umírá právě na kardiovaskulární onemocnění a mrtvici, přidáme si její konzumací pár let k dobru.

Kromě jiného také:

  • Bojuje proti střevním parazitům.
  • Zpomaluje působení Alzheimerovy choroby.
  • Zlepšuje trávení a čistí střeva.
  • Pyšní se močopudnými účinky.
  • Snižuje vysoký krevní tlak.
  • Zvyšuje kvalitu kostí a bojuje proti osteoporóze.
  • Je prevencí rakoviny jícnu, žaludku, prsu i dutiny ústní.

pažitka

 

Jak pažitku pěstovat?

Zdravotní benefity oblíbené kuchyňské bylinky již byly zmíněny a nyní se dostáváme k praktičtější stránce věci, a sice k otázce – jak pažitku pěstovat? Není to žádná věda! Stejně jako ostatní bylinky, i pažitka vyžaduje jen tři věci – teplo, světlo a pravidelnou zálivku. Tak hurá do toho!

 

Vysejeme zkraje jara, do záhonů přesazujeme v dubnu či květnu

Sazeničky pažitky sejeme do připravených korkových květináčů nebo jiných nádob už zkraje jara (během února a března). Touto dobou je však umísťujeme do skleníku, kde jsou chráněny před případnými výkyvy teplot, kterými je počátek jara tak nechvalně známý. Do záhonů můžeme vysázet sazeničky během dubna či zkraje května, kdy je jisté, že se zimní mrazíky už neobjeví.

TIP: Abyste si sázení trochu usnadnili, dnes je k dostání hotový substrát se semínky pažitky, který stačí nasypat do inteligentních květináčů. Jelikož si semínka koupíte v zemině, která jim je určená a která splňuje veškeré své požadavky, je zde velká pravděpodobnost skvělé úrody.

Pokud nemáte k dispozici skleník, pažitku budete pěstovat v květináči. Dobře se jí daří na okenním parapetu, kde má teplo a světlo, ovšem pozor na průvan. Ten nesvědčí žádné rostlině.

 

Jak pažitku správně stříhat?

Jestli chcete, aby vám bylinka dorůstala a neumřela po prvním ostříhání, zodpovězme si závěrem otázku: ,,Jak pažitku stříhat?” Střiháme zpravidla duté, zelené, dlouhé lístky, které vám možná připomínají trávu, ale jsou to skutečně listy bylinky. Nejdříve uchopíme svazek listů a k ustřihnutí použijeme ostré, čisté nůžky. Nikdy nestříháme listy příliš blízko cibulkám, tím bychom zašlapali i sebemenší šance na její opětovaný růst. Nad půdou necháváme zhruba jeden a půl centimetru lístků, které jsou k cibulce nadále připojeny.

 

 VYZKOUŠEJTE: 

substrát se semínky pažitky

Substrát se semínky

korkový květináč na pěstování pažitky

Korkový květináč na pažitku

pažitka semena

Pažitka semena

 

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *