728 x 90

Česnek – superpotravina na dosah ruky

Česnek – superpotravina na dosah ruky

Česnek – zelenina typická svým zápachem. Možná kvůli němu od něj řada lidí odvrací svůj zrak. Je to však velká chyba. Plodina totiž svým složením dávno předstihuje ty ostatní. Už od pradávna se využívá nejen v lidovém léčitelství, ale také v české kuchyni. I když se nejedná o typicky českou potravinu (své kořeny má až

Česnek – zelenina typická svým zápachem. Možná kvůli němu od něj řada lidí odvrací svůj zrak. Je to však velká chyba. Plodina totiž svým složením dávno předstihuje ty ostatní. Už od pradávna se využívá nejen v lidovém léčitelství, ale také v české kuchyni. I když se nejedná o typicky českou potravinu (své kořeny má až v daleké Číně), do svých záhonů sadíme ryze českou odrůdu. Je pro ni typická výraznější chuť a po stránce složení je fantastická.

 

Největší dar přírodní medicíny

Pravděpodobně jste se setkali s celou spoustou označení, přezdívek či přirovnání, které česneku náleží. Za dobu své existence se mu začalo říkat například “přírodní antibiotikum” nebo také “největší dar přírodní medicíny”. A i když se mnohá označení mohla jevit jako neuvěřitelná, jsou opravdu pravdivá.
Česnek se pyšní svými antibakteriálními, protiplísňovými a také antivirovými účinky. Jedná se o velmi účinný imunitní stimulant, který obsahuje těkavé oleje, celou spoustu minerálů a vitaminů a síru – díky ní jsou léčivé účinky tak výrazné.

česnek celý a oloupané stroužky česneku v misce

 

Zdravotní benefity česneku

V minulosti procházel česnek mnoha vědeckými zkoumáními. Lidé si chtěli potvrdit (nebo naopak vyvrátit) tvrzení, že se jedná o léčivou plodinu. K překvapení mnoha z nich se skutečně ukázalo, že česnek je efektivním bojovníkem proti krevním sraženinám i proti vysoké hladině špatného cholesterolu v krvi. Co však překvapilo ještě více, tak zjištění říkající, že se jedná o prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Mimochodem, věděli jste, že právě na kardiovaskulární onemocnění každým rokem umírá nejvíce lidí v České republice? A to by stačilo, aby se česnek stal častější součástí našeho jídelníčku.

Zatímco dříve se česnekem krmili vojáci a otroci, aby zůstali zdraví, dnes se tato superpotravina využívá hlavně při léčbě křečových žil, arterioskleróze a žaludečních či střevních potížích. Kromě jiného také:

  • Pomáhá při angíně, chřipce a nachlazení.
  • Ulevuje od chronického onemocnění dýchacích cest.
  • Používá se při léčbě řezných a hnisavých ran.

 VYZKOUŠEJTE: 

bio sušený česnek

BIO sušený česnek

česnek bez zápachu v kapslích

česnek kapsle

česneková pasta ve sklenici s víkem

česneková pasta

Jak česnek používat/konzumovat?

Abyste mohli těžit ze zdravotních benefitů česneku a aby zajásala i vaše imunita, kterou do značné míry posílí, nabízí se otázka, jak plodinu konzumovat, respektive jak ji používat. Není tajemstvím, že řada potravin nesprávným zpracováním ztrácí své prospěšné účinky. Abychom se tomu vyvarovali, můžeme si připravit česnek s medem (kombinace ulevuje hlavně od bolestí v krku) nebo ho konzumovat v syrové podobě (plátek syrového česneku také pomáhá při léčbě bradavic).

Dnes je česnek k dostání v mnoha různých provedeních a alternativách, které samozřejmě nepostrádají žádné jeho prospěšné účinky. Vynikající je sušený česnek, kterým lze dochutit nejeden pokrm. Také ho lze užívat v podobě kapslí (kapsle jsou tvořeny přírodním extraktem z česneku bez zápachu) nebo je na trhu k dostání česneková pasta či česnekové tinktury.

 

Od bolestí a neduhů uleví čaj nebo sirup s medem

Pokud bojujete s plísňovými nebo virovými infekcemi, za vyzkoušení stojí česnekový čaj s medem nebo česnekový sirup. Na počátcích infekcí se doporučují chladné obklady z česnekového čaje.

česnek s lisem na česnek, med ve sklenici a citron

Jak si připravit česnekový čaj

Čaj z bylinek je zcela běžný, ovšem čaj z česneku – ten mnoho lidí nezná. Jeho příprava je však tak snadná! Stačí, když si uvaříte litr vody, který necháte trochu vychladnout. Do vody přidejte zhruba pět nastrouhaných stroužků česneku. Přidat lze med nebo citronovou šťávu, která obsahuje velké množství vitaminu C.
Takto připravený čaj, který potěší zdraví a po kterém bude jásat i imunita, se může konzumovat až čtyřikrát denně. Nikdy se však nepřevařuje, ztrácí pak své léčivé účinky.

 VYZKOUŠEJTE: 

bio sušený česnek

BIO sušený česnek

česnek bez zápachu v kapslích

česnek kapsle

česneková pasta ve sklenici s víkem

česneková pasta

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *