728 x 90

Mandle – superpotravina mezi oříšky, která vás překvapí

Mandle – superpotravina mezi oříšky, která vás překvapí

Mandle – zatímco někdo je přidává do jogurtu nebo tvarohu, jiný je přidává do oblíbených zdravých dezertů. Najdou se dokonce i takoví, kteří mandle jen tak “zobkají” u oblíbeného televizního pořadu. Do jaké skupiny patříte vy? Ať už do první nebo třetí, v každém případě prospíváte svému zdraví. Jsou totiž superpotravinou, která se pyšní řadou

Mandle – zatímco někdo je přidává do jogurtu nebo tvarohu, jiný je přidává do oblíbených zdravých dezertů. Najdou se dokonce i takoví, kteří mandle jen tak “zobkají” u oblíbeného televizního pořadu. Do jaké skupiny patříte vy? Ať už do první nebo třetí, v každém případě prospíváte svému zdraví. Jsou totiž superpotravinou, která se pyšní řadou zdravotních benefitů. Nejen tím však překvapí.

 

Až z dalekého středního východu

Kategorie „Oříšky“ zahrnuje celou spoustu dobrot, ovšem mandle jsou jejich královnou. Pochází z dalekého středního východu, kde roste strom jménem mandlovník (nebo také mandloň obecná). S těmito dřevinami se můžete setkat hlavně v subtropických pásech, kde se daří i jiným podobným plodinám, jako je tabák nebo olivy či pomeranče.

Bylo by však mylné se domnívat, že na mandloně obecné u nás nenarazíte. Pokud se vydáte napříč Moravou, mohou vás při vašem cestování překvapit. I když nebudou svou výškou dosahovat dvanácti metrů (jako je tomu ve zmiňovaných subtropech), přesto budou obsypány oblíbenými ořechy, které většina zná jen ze sáčků zakoupených v supermarketech.

 

mandle v dlani

Jedna hrst mandlí denně a zdraví vám poděkuje

Mandle a zdraví – dvojice, která jde skvěle dohromady. Tento druh ořechů, který už není ničím neznámým, našemu zdraví i tělu velmi prospívá. Nemusíte sníst celý sáček mandlí denně, stačí jedna hrst, která se rovná zhruba 28 gramům. To je doporučená denní dávka těchto oříšků.

Jelikož mluvíme o bezlepkové a bezlaktózové potravině, mohou si je dopřát prakticky všichni nezávisle na tom, jestli mají intoleranci na lepek či laktózu nebo nikoliv. V jaké podobě je budete konzumovat vy?

mandle neloupané v dřevěné misce

Mandle neloupané

mandlové máslo s bílou čokoládou a kokosem

Mandlové máslo

mandle v medu

Mandle v medu

Uzené, loupené i blanšírované

Že vám klasické neloupané mandle zrovna nechutnají? V takové podobě se většinou přidávají do oblíbených dezertů, kde se slupka takřka ztratí. Nemusíte však celé hodiny strávit v kuchyni a péct nějakou zdravou dobrotu, mandle lze dnes zakoupit v celé spoustě verzí. Jsou libo blanšírované mandle nebo mandle v medu?

Pokud jste milovníkem čokolády, mandle v mléčné čokoládě jsou jasným kandidátem na vítěze v soutěži “Co dnes budu mlsat u večerního seriálu”. Uzené mandle zase zvolí ti, kteří jsou milovníkem spíše slaných pochoutek a mandlové máslo s bílou čokoládou a kokosem zvolí jedinci milující sladké snídaně. Na lívance i palačinky zkrátka mandlové máslo patří!

 

mandlové mléko ve sklenici

Jak na mandlové mléko

Oříšky sice lze konzumovat v jejich tradiční podobě, ale nemusí tomu tak být. V poslední době se velkým hitem stalo mandlové mléko, které už popíjí nejen vegani a vegetariáni, ale také ti, které lze nadneseně označit za masožravce. Ukázalo se totiž, že tato alternativa tradičního kravího mléka se pyšní řadou benefitů (například neobsahuje cholesterol ani nasycené tuky, dokonce je bezlaktózové).

Že jste se ho také rozhodli připravit? Není to nic těžkého, seznam ingrediencí obsahuje pouze:

  • Mandle
  • Vodu
  • Plátýnko

A postup? Hrnek loupaných mandlí namočte do vody na minimálně čtyři hodiny (či nejlépe na celý den), poté je rozmixujte a přeceďte skrze plátýnko. To poté pořádně vyždímejte, ať ani s kapkou mléka neplýtváte.
Takto připravené mléko vám vydrží v lednici i několik dnů.

 

Jak oloupat mandle

Je důležité zmínit, že mandle musí být loupané. Jen tak bude rostlinný nápoj čistý a bez špetky slupky. Pokud vám v kredenci dřímají jen ty neloupané, nevěste hlavu – oloupat je lze snadno během pár minut. Stačí, když je okoupete ve vroucí vodě (neponechávejte je v ní déle jak minutu) a poté je rychle zchladíte ve vodě studené. V dalším kroku stačí mandle jen trochu zmáčknout – samy ze slupky doslova vyskočí.

 

Mandle a zdraví

Jenže proč vlastně mandle jíst? Odborníci vždy rádi poukazují na jejich výjimečné složení, které se skládá z vlákniny, bílkovin, také zdravých tuků, nepostradatelného vitaminu E, manganu a hořčíku. Když se veškeré minerály a vitamíny spojí, vzniká tím superpotravina, kterou si tělo i zdraví zamilují.

 

Regulují krevní tlak

Vysoký krevní tlak je velkým nebezpečím. To vám prozradí lékař i vaši rodiče nebo prarodiče. Jeho následky mohou být katastrofální, proto bychom se měli snažit o to, abychom krevní tlak regulovali. To jde s pomocí mandlí, které tak předchází vzniku infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě nebo selhání ledvin.
Díky obsaženému hořčíku lze vysoký tlak snížit dlouhodobě.

 

Snižuje hodnoty špatného cholesterolu

Stejně velkým nebezpečím, jako je vysoký krevní tlak je také vysoká hladina špatného cholesterolu. Pokud trpíte tímto zdravotním problémem a nic s ním neděláte, hrozí vám onemocnění cév i srdce. Podle mnoha vědeckých studií však nemusíte užívat léky plné chemických sloučenin. Stačí konzumovat obyčejné mandle, jež mají tendenci hladinu takzvaného LDL cholesterolu trvale snížit.

 

Pro štíhlou linii

Co potěší zejména ty, kteří se nachází v takzvaném “hubnoucím módu“ je, že tento druh oříšků zvyšuje pocit sytosti. Což vede ke snižování hmotnosti. Mandle totiž obsahují větší množství zdravých tuků, které mají za úkol zajistit, že se všechny živiny a kalorie obsažené v nich dokonale vstřebají a rozloží.

 

Pro lepší funkci nervového systému

Máte pocit, že váš mozek nefunguje tak, jak by měl? Nebo že si často nemůžete na mnoho věcí vzpomenout? Aby vás nepostihlo onemocnění mozku nebo nervová příhoda, začněte s konzumací mandliček ještě dnes. Bylo opět vědecky prokázáno, že pozitivně ovlivňují nejen mozek, ale také celý nervový systém, jehož podporují ve funkci.

Co je zajímavé, tak že mandle zvyšují intelekt a mají vliv na dlouhověkost. Jestli je tomu skutečně tak, to už musíte zjistit sami.

Další účinky mandlí:

  • Působí proti překyselení organismu.
  • Upevňují kosti i zuby díky vysokému obsahu vápníku.
  • Chrání tepny.

 VYZKOUŠEJTE: 

mandle neloupané v dřevěné misce

Mandle neloupané

mandlové máslo s bílou čokoládou a kokosem

Mandlové máslo

mandle v medu

Mandle v medu

 

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *