728 x 90

Acai – zdraví z jihoamerických pralesů

Acai – zdraví z jihoamerických pralesů

Euterpe brazilská, v Brazílii známá pod názvem Acai, je palma s fialovými plody, které podle legendy zachránily jeden indiánský kmen před hladomorem. Jestli je to pravda nebo ne, není důležité, pozitivní účinky na naše zdraví plody palmy acai totiž skutečně mají. Tato superpotravina je známá hlavně jako antioxidant, především na peroxylové radikály. Ani z nutričního

Euterpe brazilská, v Brazílii známá pod názvem Acai, je palma s fialovými plody, které podle legendy zachránily jeden indiánský kmen před hladomorem. Jestli je to pravda nebo ne, není důležité, pozitivní účinky na naše zdraví plody palmy acai totiž skutečně mají. Tato superpotravina je známá hlavně jako antioxidant, především na peroxylové radikály.
Ani z nutričního hlediska není zanedbatelná, obsahuje vitamíny A, B, C, a E, hořčík, fosfor, mangan, vápník, zinek, draslík, měď, železo, flavonoidy, nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny, katechiny či antokyanbová barviva, která mají také antioxidační účinky. Díky všem těmto nutrientům má úžasný vliv na naše zdraví.

 

Co dokážou ovlivnit acai berry

Stejně jako všechny potraviny, které obsahují antioxidanty, přispívají bobule acai k podpoře imunitního systému a zpomalují stárnutí tkání. Už to samo o sobě ocení polovina lidské populace. Vždyť komu by se chtělo stárnout. Díky velkému obsahu vlákniny (až 40 %) upravuje acai zažívání a navozuje dříve pocit sytosti, takže umí zabránit přejídání. To je dobrý první krůček na cestě k hubnutí. Umí na sebe vázat škodlivé látky (například těžké kovy) v organismu a pomáhá je vylučovat, snižuje škodlivý cholesterol v krvi, zmírňuje stres a psychické vypětí, snižuje únavu a díky vysokému obsahu fruktózy rychle dodá energii.
Antokyany podporují krevní oběh, pozitivně ovlivňují správnou funkci srdce a uvolňují ucpané cévy.

  • velké množství antioxidantů
  • podpora imunitního systému
  • bohaté na vitamín C
  • snižuje únavu, dodává energii
  • podporuje krevní oběh
  • vysoký obsah vlákniny
  • pomocník při hubnutí

Acai prášek

Acai berry kapsle

Acai prášek BIO

Nač jsou dobré flavonoidy

Občas se dočteme, že některé plody obsahují látku zvanou flavonoidy, ale často nezjistíte, k čemu jsou v našem organizmu potřebné. Některé lékařské studie už prokázaly, že tyto polyfenolické sloučeniny mají schopnost až o 56-86% zredukovat rakovinotvorné bujení a zároveň zabraňují jejich rychlému množení. Samozřejmě se jedná pouze o podpůrnou léčbu, nikoliv o lék, ale i to je další krok k tomu, aby pacient s nemocí bojoval rovnějšími zbraněmi. A snad se jednou zadaří, i díky acai, konečně lék na rakovinu vyrobit. Dnes si již uvědomujeme, že acai berry jsou výbornou prevencí proti nádorovým onemocněním.

 

Acai a hubnutí

Fialová šťáva či prášek z acai se doporučuje jako skvělý pomocník při hubnutí. Určitě vám může hubnutí usnadnit, a to hned z několika důvodů. První z nich je účinek vlákniny, o němž jsme psali. Díky ní se pročistí trávicí soustava, odejdou odpadní látky, ale hlavně se dřív dostaví pocit sytosti. Acai současně stimuluje metabolismus a dodává rychlou energii, například po sportovním výkonu. Zároveň aminokyseliny v ní obsažené pomáhají k rychlejší regeneraci svalů, takže když do svého života zařadíte i pohyb, acai určitě oceníte hlavně po sportu. Varovná upozornění na vyšší podíl ovocného cukru – fruktózy – není třeba brát příliš vážně. Sacharidy pro zdravý vývoj těla a hlavně mozku, nezbytně potřebujeme, jen si musíme vybrat ty správné. Fruktóza je skvělým a lehce vstřebatelným zdrojem energie po větším fyzickém výkonu, takže si acai berry bez výčitek dopřejte.

 

Jak se dá acai konzumovat

U nás se dají sehnat různé produkty z těchto tmavých bobulí, je to prášek, šťáva, pyré nebo sušené plody. Ty si můžete zamíchat do domácího müsli nebo granoly, případně je samotné nasypat do jogurtu, ovesné kaše, nebo třeba do chia pudinku. Prášek skvěle dochutí a nutričně doplní ranní smoothie nebo koktejl. Můžete si ho nasypat do vody, do džusu nebo do mléčných nápojů a jogurtu. Pohodlná a rychlá varianta jsou také kapsle.
Nejjednodušší použití mají šťávy a pyré. Ty se dají konzumovat jen tak a rychle tak doplnit vydanou energii. Dají se jimi také ochutit různé dezerty a nápoje, případně proteinové koktejly po sportovním výkonu.
I když nemáte momentálně žádný zdravotní problém, zkuste si acai do svého jídelníčku zařadit preventivně. Rozhodně tím nešlápnete vedle.

 VYZKOUŠEJTE: 

Acai prášek

Acai berry kapsle

Acai prášek BIO

 

 

<< RECEPT: Vyzkoušejte jednoduchý recept na acai bowl >>

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *