728 x 90

Borůvky – superzdravá lokální dobrota

Borůvky – superzdravá lokální dobrota

Brusnice borůvka patří mezi nejznámější a nejoblíbenější letní ovoce v našich zeměpisných šířkách. Ale tyto chutné namodralé bobulky mají v sobě tolik látek významných pro naše zdraví, že si s jistotou zaslouží dnes tak populární označení “superpotravina”. A naprosto oprávněně, borůvky jsou skutečně všestranné. Až si zase budete pochutnávat na borůvkovém koláči nebo na knedlících,

Brusnice borůvka patří mezi nejznámější a nejoblíbenější letní ovoce v našich zeměpisných šířkách. Ale tyto chutné namodralé bobulky mají v sobě tolik látek významných pro naše zdraví, že si s jistotou zaslouží dnes tak populární označení “superpotravina”. A naprosto oprávněně, borůvky jsou skutečně všestranné.

Až si zase budete pochutnávat na borůvkovém koláči nebo na knedlících, vzpomeňte si, co užitečného pro svůj organizmus děláte. Borůvky jsou použitelné čerstvé i sušené, léčivé účinky má i nať a listy. Dokonce i ta modrá barva, která se nám usadí na jazyku a prozradí na nás, že jsme mlsali borůvky, je velmi zdravá pro vnitřní sliznice, protože má antibakteriální účinky.

 

Co borůvky obsahují a jak nám to pomáhá

velké množství antioxidantů, především karotenu, antokyanu, pterostilbenu a vitamínu C. Díky nim si tělo lépe poradí s volnými radikály, zlepšuje se mu imunitní systém a posiluje obranyschopnost proti virům a bakteriím. Antokyan zlepšuje noční vidění a pomáhá při šerosleposti.

Kromě vitamínu C jsou borůvky plné vitamínů skupiny B a provitaminu A, ze stopových prvků jsou to hlavně železo, hořčík, draslíkzinek, mangan, měď a chrom. Jsou bohaté na třísloviny (tanin) a vlákninu (pektin), která zlepšuje peristaltiku a má projímavé účinky. Na druhou stranu si sušené borůvky umí poradit s průjmem.

Třísloviny obsažené v borůvkách mírní menstruační bolesti, silné krvácení, pozitivně ovlivňují průběh menopauzy. Chrání sliznice a přispívají k jejich rychlejší regeneraci zejména při zánětech a respiračních onemocněních.

 

Borůvkami proti cukrovce

Je až neuvěřitelné, jak účinně pomáhají při léčbě diabetes a zdravotních komplikací, které ji provázejí. V první řadě snižují cukr v krvi. Protizánětlivé účinky chrání sliznice, kombinace látek obsažených v borůvkách posiluje cévní systém a prokrvení končetin, další častý zdravotní problém lidí trpících cukrovkou. Diabetici mívají také potíže s viděním, a že jsou borůvky pro dobrý zrak potřebné, to už bylo napsáno.

Většina diabetiků kromě hladiny krevního cukru řeší i nadváhu. I v úsilí zhubnout borůvky pomáhají. Snižují cholesterol v krvi a zlepšují funkci lymfatického systému, navíc mají močopudné účinky, takže pomáhají tělu zbavit se přebytečné vody a tím i otoků, převážně dolních končetin. Pomáhají játrům zvládnout detoxikaci organismu a dodávají jim energii při horečnatých stavech.

 

    VYZKOUŠEJTE:    

Borůvky sušené

Borůvky BIO

Borůvky lyofilizované

Podávejte borůvky nemocným dětem

Průběh viróz a průjmových onemocnění je u dětí vždy dramatičtější, než jak to zvládají dospělí. Zahleněné děti mohou během nemoci trpět zácpou. Té se snažíme zbavit například borůvkovým kompotem. Naopak průjem se zastaví borůvkami sušenými, které můžete zamíchat do vařené rýže nebo odvaru z ovesných vloček.

Ve chvíli, kdy zažívání zase začne fungovat, doporučuje se zamíchat borůvkový kompot s hroznovým cukrem (Glukopur) a špetkou práškového vitamínu C (vit. C100 – kyseliny citrónová, jablečná, vinná aj. naleptávají oteklé sliznice) a několik dětských piškotů pro zahuštění smíchejte na kašičku a tu po malých dávkách dítěti podávejte s ohledem na jeho stav a chuť k jídlu.

Tato kaše je šetrný dodavatel energie při horečkách dřív, než dojde glykogenové cukrové palivo, což je život ohrožující stav nejen u dětí, ale i u seniorů, které nemoci také velmi oslabují a často hrozí úmrtí právě pro nedostatek energie.

 

Léčivé listí borůvek

Stejné léčivé účinky, jako mají plody, můžete očekávat i u listů borůvek. Když si je v létě nasušíte, oceníte v zimě čaj z borůvčí vhodný při střevních a žaludečních potížích, při snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi nebo odvodňováním při přílišném zadržování vody v organismu. Celkově má příznivý vliv na ledviny a močové cesty, které čistí a dezinfikuje. Odvar z listů borůvky zmírňuje projevy lupénky a některých kožních nemocí.

 

    VYZKOUŠEJTE:    

Borůvky sušené

Borůvky BIO

Borůvky lyofilizované

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *