728 x 90

Spirulina – sinice plná zdraví

Spirulina – sinice plná zdraví

Tuto neobyčejnou zelenou potravinu většina Čechů ani nezná. A mnozí z těch, kdo se s ní už setkali, ji mylně považují za řasu. Spirulina je ale sladkovodní sinice, organismus ve tvaru levotočivé spirály (odtud její název). Nachází se především v jezerech v tropických a subtropických oblastech, kde mají dost vysoké pH a obsah uhličitanů a

Tuto neobyčejnou zelenou potravinu většina Čechů ani nezná. A mnozí z těch, kdo se s ní už setkali, ji mylně považují za řasu. Spirulina je ale sladkovodní sinice, organismus ve tvaru levotočivé spirály (odtud její název). Nachází se především v jezerech v tropických a subtropických oblastech, kde mají dost vysoké pH a obsah uhličitanů a hydrogenuhličitanů. Zatímco druh Arthrospora platensis se vyskytuje v Africe, Asii a Jižní Americe, Arthrospora maxima je rozšířená ve střední Americe.

Spirulina existuje na Zemi asi 3,5 miliardy let. Využívali ji už staří Aztékové a Mayové, známá byla i v Africe a Asii. Dnes se pěstuje (asi 80 % produkce pochází z Japonska), aby se její zásoba zvýšila.

 VYZKOUŠEJTE: 

Spirulina BIO 1500 tab

Spirulina Bio prášek

 

Čím je spirulina tak zajímavá

Je toho hodně, čím se může spirulina pochlubit. Její zařazení mezi superpotraviny je zcela oprávněné. Obsahuje  fotosyntetické pigmenty, zejména chlorofyl a méně známý fykocyanin, se svými protizánětlivými a antioxidačními účinky. Mimo jiné je fykocyanin známé barvivo, zabarvující do zelenomodra až do modra (díky němu jsou dnes například opět v prodeji modré lentilky). Významný je také vysoký podíl sacharidů, minerálů, vitamínů (A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, D, E, a K), aminokyselin a enzymů. Nutriční hodnota 1 gramu této sinice je stejně vysoká, jako výživová hodnota 1 kg zeleniny v BIO kvalitě. Patří taky k potravinám s nejvyšším obsahem bílkovin, má jich dokonce asi třikrát víc, než hovězí maso nebo ryby. Pro vegetariány a vegany jde o velmi významný zdroj proteinů, vzhledem k tomu, že je nepřijímají z živočišných potravin. Bílkoviny spiruliny mají až 18 druhů aminokyselin, takže je velmi dobře organizmus velmi dobře přijímá a zpracovává.

 

Jak je spirulina organizmu prospěšná

Mnoho lidí, kteří spirulinu znají, ji užívají jako prevenci srdečních a metabolických problémů, včetně hubnutí, diabetu či vysokého cholesterolu. Zároveň je výborným prostředkem při odstraňování různých duševních a emočních poruch, včetně úzkostí, deprese, stresu nebo poruchy soustředění.
Trpíte chronickou únavou, máte pocit vyhoření, nežijete svůj život aktivně? Právě pravidelné užívání spiruliny vám může s vitalitou a spokojeným životem plným aktivity výrazně pomoci. Jestliže se zbavíte únavy, bude to mít zároveň dopad na psychiku – pravidelný pohyb. především v přírodě na čerstvém vzduchu, pozitivně ovlivní celý váš přístup k životu. Přidanou hodnotou je i hubnutí, díky němuž se spousta lidí se spirulinou poprvé setká, protože jim ji někdo doporučí právě proti únavě a na hubnutí. Tyto dvě kritéria spolu úzce souvisí: když budete mít dost energie, bude se vám lépe cvičit, zlepší se vám nálada i postava.

Spirulina posiluje zdraví

Významný obsah vitamínů a stopových prvků pomáhá při léčbě různých chorob. O antioxidačních a antiseptických účincích spiruliny díky obsahu chlorofylu, jsme se již zmínili. Díky tomu se tělo lépe vyrovnává s viry chřipky a rýmy, celkově se výrazně posiluje imunitní systém. Zároveň má spirulina schopnost bojovat proti zánětům kdekoli v těle. Díky pozitivnímu vlivu železa a vitamínů skupiny B, hlavně kyseliny listové, podporuje užívání spiruliny krvetvorbu, takže pomáhá při anémii. Díky regulaci cholesterolu zase příznivě působí na kardiovaskulární systém a ví si rady i s hladinou krevního cukru, tím pomáhá diabetikům.

Toto všechno vyplývá z vědeckých výzkumů, kterých v nedávné době proběhla celá řada, protože i sami vědci jsou překvapeni účinky spiruliny na lidské zdraví. Zkušenosti uživatelů ale naznačují i další příznivé účinky, a to například zlepšení mozkové činnosti a schopnosti se učit, zlepšení kvality pokožky a vlasů, ale i příznivé působení při zánětech dásní, čímž se preventivně působí proti paradontóze. Všechny účinky zatím ještě nejsou zmapované, i tak je ovšem spirulina potravina se super účinky.

 VYZKOUŠEJTE: 

Spirulina BIO 1500 tab

Spirulina Bio prášek

 

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *