728 x 90

Kardamom – třetí nejdražší koření světa

Kardamom – třetí nejdražší koření světa

Co je kardamom?

Přestože existuje více teorií, dodnes není jasné, od kdy datovat objevení kardamomu.
Název koření pochází z řeckého „kardamomon“, z něhož vnikly zkratky „kardamom“ a „kardamon“. V angličtině se smí uživat obojí (cardamom i cardamon), avšak v češtině považujeme za jediný správný název „kardamom“.
Koření získáváme z tropické byliny kardamovníku obecného původem z Indie. Dnes ho najdeme i v dalších pralesech jiných asijských států. Společně s kurkumou pochází z čeledi zázvorovitých. Po šafránu a vanilce se jedná o třetí nejdražší koření na světě.

Rozlišujeme dva hlavní typy kardamomupravý (zelený či bělený bílý), který je dražší a nepálský (černý či hnědý), který má údajně menší množství léčivých látek a používá se jako náhražka zeleného. Má ostřejší až kafrovou vůni, nehodí se proto tolik do sladké kuchyně.

Kardamom pravý

 

Látky, díky kterým má široké spektrum léčivých účinků

Semena kardamomu obsahují bílkoviny, tuky, škroby, éterické oleje, organické kyseliny, vitamíny a minerály (např. vitamíny skupniny B, vápník, hořčík, železo aj.)

Díky těmto látkám má pozitivní vliv na naše zdraví:

  • podporuje a uklidňuje trávicí systém
  • podporuje imunitní systém a posiluje organismus
  • pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu, funkci mozku a paměti
  • kladně ovlivňuje činnost srdce a cév
  • skvěle působí jako prevence při onemocnění dýchacích cest
  • pomáhá zlepšovat kvalitu zraku
  • urychluje léčbu kůže a zánětů dásní a zubů
  • pozitivně působí proti plynatosti
  • jako čaj bývá užíván při stresu, únavě, depresi a přepracování

Pozor by si však měli dávat lidé se žaludečními vředy nebo nemocemi žlučníku. Zvýšená opatrnost se doporučuje také během těhotenství.

 

Využití v kuchyni i léčitelství

Kardamom je od dávných dob oblíbený nejen v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství či ájurvédě. V Evropě je oblíbený především v severských zemích, kde se často přidává do sladkých pokrmů. Např. do těchto úžasných norských skolebrødů nebo třeba finského chleba pulla. Tak nasaďte vlněné ponožky a vyzkoušejte ho třeba na tento severský způsob.
V Asii je pak kardamom často používán v obou kuchyních, sladké i slané. Je častou součástí indické, nepálské či thajské kuchyně. Oblíbenou záležitostí bývá také přidání kardamomu do kávy nebo černého čaje.

 

Kde ho sehnat?

I když je poměrně drahý, lze ho dnes již sehnat v marketech nebo častěji v obchodech se zdravou výživou. Můžeme doporučit také tyto kousky:

Kardamom mletý

etericky-olej-kardamom

Éterický olej kardamom

Ať už vyzkoušíte kardamom do vašeho oblíbeného moučníku nebo třeba jen k prohloubení chuti do vaší oblíbené kávy, určitě nám dejte vědět, jak vám chutnalo.

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *