728 x 90

Goji – ovoce se zázračnými účinky

Goji – ovoce se zázračnými účinky

Kustovnice čínská neboli goji (také goji berry, lat. Lycium chinense) je známá keřovitá trvalka pocházející z jižní Číny. Oblibu si už ale získala po celém světě. Má květy fialové barvy, plody jsou pak oranžovočervené oválné bobule, které vzhledem trošku připomínají menší šípek. Léčivé účinky této rostliny jsou skoro neuvěřitelné. V tradiční čínské medicíně je kustovnice

Kustovnice čínská neboli goji (také goji berry, lat. Lycium chinense) je známá keřovitá trvalka pocházející z jižní Číny. Oblibu si už ale získala po celém světě. Má květy fialové barvy, plody jsou pak oranžovočervené oválné bobule, které vzhledem trošku připomínají menší šípek.
Léčivé účinky této rostliny jsou skoro neuvěřitelné. V tradiční čínské medicíně je kustovnice nenahraditelným doplňkem stravy. Už jen skutečnost, že jde o silný antioxidant a tedy zabraňuje předčasnému stárnutí a podporuje celou řadu funkcí v organismu, ji řadí mezi žádané léčivky.

 

Cenný obsah oranžových bobulek

Goji obsahuje celý komplex vitamínů (C, B1, B2, B6, E) a minerálů (je jich celkem 21, například zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen, fosfor, hořčík, draslík), 18 aminokyselin (i těch osm esenciálních, tedy ty, co si organismus neumí sám syntetizovat), 8 polysacharidů a 6 monosacharidů (podporují imunitní systém), kyselinu linolovou, betakaroten a asi 20 % vlákniny, díky níž je kustovnice vhodným doplňkem stravy při hubnutí. Kdo se trochu orientuje ve výživě, chápe, jak zdraví prospěšné tyto necelé dva centimetry dlouhé plody jsou. Doplňme ještě, že neobsahuje žádné tuky, asi 9 % tvoří bílkoviny a 12 % cukry.

 VYZKOUŠEJTE: 

Goji šťáva bio

Goji sušené plody

Goji šťáva

 

Goji a hubnutí

Plody kustovnice se doporučují při snaze zhubnout nadbytečné kilogramy. Těch důvodů je víc, především jde ovšem o to, že goji má velký sytící účinek díky vysokému obsahu vlákniny. Jestliže si ji tedy přidáte do jogurtu, ovocného salátu do smoothie nebo je sníte jen tak samotné (pomalu, ať má mozek čas zaregistrovat, že jste jedli), vydržíte delší pauzu do následujícího jídla a navíc bez mlsání.
Druhým důvodem, proč podporuje hubnutí je nutriční hodnota goji. Většina lidí má svou nadváhu díky podvýživě, tedy nedostatku jídla nebo nevhodně voleným potravinám, které neobsahují to, co organizmus potřebuje. Tělo si vytváří zásoby energie ve formě tukových polštářů, začne strádat a chátrat, a to všechno jen proto, že mu nedáte, co by mělo dostávat. Když mu každý den poskytnete všechny nutrienty nezbytné pro jeho fungování, začne fungovat a postupně se zbavovat zásob tuků a vody, které si naskladnilo. Kustovnice je pro tento proces velmi užitečný pomocník.
A do třetice pomáhá hubnout obsah bílkovin a absence tuků v goji bobulích. Abyste se rychleji zbavili tuků, potřebujete zvýšit příjem bílkovin. Ty podporují růst svalové hmoty a svaly svou činností zase pomáhají spalovat tuky. A v goji je bílkovin dost zajímavé množství pro dochucení malé svačinky.

 

Léčivé účinky goji

Kustovnice má řadu zdraví prospěšných účinků, ať už jde o prevenci nebo podporu léčby konkrétních potíží. Především jde o velmi silný antioxidant, takže zpomaluje proces stárnutí pleti, vnitřních orgánů a prostě celého organizmu. Její pravidelná konzumace navíc pozitivně ovlivní vaši imunitu, tedy obranyschopnost proti různým nákazám. Přítomnost mnoha stopových prvků úžasně zlepší krevní obraz, pomůže vám od bolestí hlavy, všechny tělesné orgány budou postupně čím dál lépe fungovat. Posílí se činnost srdce, jater i ledvin, upraví se krevní tlak, hladina cholesterolu i krevního cukru. Zlepší se kvalita vlasů, nehtů, šlach i kostí, svaly dostanou své aminokyseliny a porostou.
Konzumací goji se ale také mírní projevy alergií, zlepšuje se lupénka, chronický kašel, zklidňují se podrážděné oči a zlepšuje zrak (díky betakarotenu, kterého má goji dokonce víc než mrkev). Je dobrým pomocníkem při ženských potížích, ať už s menstruací či v menopauze, dokáže také odstranit ranní těhotenské nevolnosti. Zlepšuje sexuální funkce. Věří se i v její schopnost snížit riziko onemocnění rakovinou a tomu, že dokáže zastavit nádorové bujení. Díky všem těm cenným látkám, které bobule goji obsahují, se dá předpokládat, že výrazně napomáhá eliminovat riziko mnoha nemocí, rakovinu nevyjímaje.

 VYZKOUŠEJTE: 

Goji šťáva bio

Goji sušené plody

Goji šťáva

 

inPotraviny.cz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Další příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *