Při procházce za doprovodu jarního sluníčka můžete narazit na řadu rozkvetlých rostlin a stromů. Jen máloco však má takové pozitivní účinky na zdraví jako bříza bělokorá, které se také přezdívá “původ Sibiře” nebo “kouzlo z Indie”. U nás je považována za lék pocházející z přírody a mezi stromy je pomyslnou královnou krásy. Díky svým zdravotním
Při procházce za doprovodu jarního sluníčka můžete narazit na řadu rozkvetlých rostlin a stromů. Jen máloco však má takové pozitivní účinky na zdraví jako bříza bělokorá, které se také přezdívá “původ Sibiře” nebo “kouzlo z Indie”. U nás je považována za lék pocházející z přírody a mezi stromy je pomyslnou královnou krásy. Díky svým zdravotním benefitům se ujala také v kosmetice.
Strom, který v přírodě nepřehlédnete
Jak již bylo zmíněno, bříza bělokorá je pomyslnou královnou krásy mezi stromy. Jedná se o velmi odolnou a houževnatou dřevinu, jejíž výška sahá až do pětadvaceti metrů. Dokáže růst na každém typu půdy, dokonce i tam, kde by jiné stromy nerostly. I proto na ni narazíte na místech, kde vládnou drsné klimatické podmínky.
V minulosti byla bříza velmi často kácena, jelikož se brala za plevel. A to byla velká škoda – dokáže totiž ulevit od nemoci ledvin a vylučovacího ústrojí či zmírnit otoky a vodnatelnost. A tím seznam teprve začíná!
Superpotravina, kterou miluje zdraví i pokožka
Když se řekne slovo “superpotravina”, většině lidem se vybaví plody goji nebo chia semínka. Bříza bělokorá bohužel nevyplyne na mysli v první desítce. A to mluvíme také o jedné z nich. Ať už začnete přidávat místo běžných sladidel březový cukr nebo začnete užívat tinkturu z pupenů břízy, velice tím prospějete svému zdraví.
Zmiňované benefity krásného stromu, který mezi ostatními vyniká, byly jenom začátkem seznamu jeho účinků. Kromě toho bříza bělokorá ulevuje od bolestí kloubů, také léčí revma či revmatoidní artritidu a ulevuje od nepříjemných a mnohdy velmi bolestivých ledvinových kamenů.
Dále pomáhá při:
- Nemocech slinivky
- Onemocnění sleziny
- Řídnutí kostí
Mimochodem, věděli jste, že se bříza přidává i do řady kosmetických produktů? Najdete ji například v přírodním březovém šamponu nebo v oleji na celulitidu. Bylo totiž prokázáno, že těší nejen zdraví, ale také naši pokožku a pleť. Zatímco vlasy jsou díky ní dlouhé (dokáže dokonce vyčistit pokožku hlavy), pokožka pružná. Zabraňuje i vzniku lupů a příliš mastící se pokožce hlavy.
VYZKOUŠEJTE:
Připravte si nezapomenutelnou koupel
Ale jak mám břízu užívat? To mám pokácet strom? Ptáte se s nadsázkou. Již bylo zmíněno, že dnes existuje bříza v celé řadě zpracování, díky čemuž je nabídka na trhu velice pestrá. V ideálním případě si připravte březovou koupel, která prospěje jak zdraví, tak vašim vlasům a pokožce.
A jak taková ozdravná koupel vypadá? Napusťte si vanu plnou horké vody, přidejte hrst čerstvých nebo sušených listů břízy (na sběr se vydejte během dubna a května, kdy strom nádherně kvete a kdy mladými listy doslova srší), které předem povaříte asi v pěti litrech vody. Poté jen relaxujte a s připraveným šamponem s výtažky tohoto přírodního zázraku si omyjte vlasy a podpořte tím jejich růst, pružnost a zdravý vzhled.
Sbírat můžeme mladé listy i pupeny
Pokud si chceme dopřát ozdravnou, uklidňující a relaxační koupel, sbíráme zpravidla mladé listy zkraje dubna a května, a to v dopoledních hodinách, kdy je sluníčko ještě nestihlo vysílit. Právě z nich si lze připravit kromě koupele také tinkturu, která posílí tělo jak zevnitř, tak i zvenčí.
Vydat se do lesa můžete i o měsíc dříve, kdy bříza bělokorá oplývá svými pupeny. I ty jsou ku prospěchu stejně jako březová míza, která se sbírá tak, že se do kmene udělá otvor hluboký zhruba dva centimetry a s pomocí hadičky vytéká míza do připravené nádoby.
Nemusíte se obávat toho, že byste místo břízy nasbírali listy či pupeny ze zcela jiného stromu. Díky své bílé kůře si ji prakticky nelze splést s jinou dřevinou. A když už jsme u kůry, máme jednu dobrou zprávu pro věčné trampy – až budete potřebovat dřevo na oheň, sloupněte kůru z břízy. Hoří, i když je vlhká. Bude tak vaší spásou i v deštivých jarních či letních dnech.
VYZKOUŠEJTE:
Napsat komentář
Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *