Chcete být zdraví a dát tělu velmi prospěšné látky? Zkuste rakytník. Slyšíme o něm poměrně často. Víte ale, co z něj lze vyrobit, jaké výrobky se prodávají a jaké má na tělo účinky? Čtěte dále a obrňte se preventivně proti různým nemocem. Jak pěstovat rakytník O rakytníku je známé, že obsahuje velké množství vitamínu
Chcete být zdraví a dát tělu velmi prospěšné látky? Zkuste rakytník. Slyšíme o něm poměrně často. Víte ale, co z něj lze vyrobit, jaké výrobky se prodávají a jaké má na tělo účinky? Čtěte dále a obrňte se preventivně proti různým nemocem.
Jak pěstovat rakytník
O rakytníku je známé, že obsahuje velké množství vitamínu C, díky čemuž bývá často označován jako citroník severu a v posledních letech si ho oblíbili zahrádkáři. Rakytník je absolutně nenáročná rostlina, můžeme ho pěstovat v podstatě kdekoliv. Roste od vlhkých poloh až po suchá stanoviště a může růst i na přímém slunci. Pokud chceme, aby nám rakytník plodil, musíme mít dvě rostliny, samčí a samičí. Poměr samčích a samičích rostlin stačí 1:1. Avšak samičích můžeme mít na jednoho opylovače až šest. Známe několik odrůd rakytníku, ale v podstatě se neliší a vznikly šlechtěním. Rakytník se vyznačuje celkem těžkým sběrem, obsahuje totiž velké množství trnů.
Jaké látky rakytník obsahuje
Rakytník má svůj původ v Rusku, nicméně se s ním můžeme setkávat i u nás. Zmiňovaná rostlina je pro nás zajímavá zejména plodem, ale zároveň jsou zdravé i listy a kůra. V plodech této rostliny najdeme:
- Karotenoidy
- Tokoferoly neboli vitamín E
- Flavonoidy neboli vitamín P
- Vitamíny A, B, C, D, F, K
Výhodou rakytníku je, že neobsahuje enzym, který vitamín C rozkládá. Tedy pokud dodržíme pravidla skladování, můžeme využít opravdu velké množství tohoto vitamínu. Ale není to jediný vitamín, který rostlina obsahuje, kromě něj také do svého těla dostanete vitamíny B, D, F, K. Právě díky vitaminu K, který ovlivňuje krevní srážlivost, je potřeba si dát pozor, pokud na ni užíváte léky.
VYZKOUŠEJTE:
Účinky látek z rakytníku
Jaké jsou prokázané účinky? Především má účinek na kardiovaskulární systém a imunitní systém. Dalším blahodárným účinkem je vliv na naše trávení a správnou činnost pokožky. Rakytník patří mezi tzv. superpotraviny a má prokázaný účinek na většinu orgánových soustav. Látky s rakytníkem pomáhají k tomu, aby se buňky množily správně. Dále rakytník pomáhá při únavě a dodání energie. Takže rakytník je opravdu rostlina, která v lecčem pomůže.
Vedlejší účinky nejsou při krátkodobém ani dlouhodobém užívání známy. Co se týče kontraindikací, rakytník by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Opatrnost se doporučuje při nízkém tlaku a při užívání léků na srážlivost krve. Ve všech zmíněných případech nejde o zákaz, ale spíše o opatrnost.
Jak se rakytník užívá a jaké jsou k dispozici výrobky?
Jak jsme již zmínili, využít je možné plody a listy. Připravit si z nich můžete třeba čaj.
Tato superpotravina je nabízena v mnoha variantách:
- Sušené plody
- Prášek
- Sirupy, šťávy, džusy
- Želatinové bonbony
- Olej z rakytníku
- Extrakt z rakytníku
Je potřeba dbát na technologický proces. Například nejsou dobré vysoké teploty a ultrafialové záření. Právě při výběru oleje nebo extraktu je třeba dbát na postup výroby, zbytečně pak platíte za něco, co v daném přípravku není. Cena oproti běžnému rakytníku je podstatně vyšší. Rakytníkový olej je tmavě oranžové barvy. Takové zbarvení způsobuje právě betakaroten. Dále obsahuje nenasycené mastné kyseliny, tím působí na kardiovaskulární onemocnění. Kromě jiného také obsahuje kyselinu omega 7, která je v přírodě velmi vzácná a je známá tím, že má veliký antioxidační a protizánětlivý účinek.
A v neposlední řadě se plody rakytníku můžou používat jako marmeláda a džem.
A to jsme ještě určitě jsme nevyjmenovali všechny druhy výrobků, kterých je na trhu opravdu mnoho a záleží jen na vás, který bude vyhovovat právě vám. Najděte si ten svůj oblíbený…
VYZKOUŠEJTE:
Napsat komentář
Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *